Skrzynie automatyczne, to ogromne udogodnienie dla wielu kierowców, a zwłaszcza tych,
którzy poruszają się po dużych miastach. Pojawienie się samochodów z automatyczną skrzynią biegów było i nadal jest ogromnym ułatwieniem. Niemniej jednak ten komfort wymaga specjalistycznej obsługi i odpowiedniej dbałości, aby w pełni móc cieszyć się z zalet, jakie niewątpliwie posiadają.
W tym celu w naszym serwisie polecamy dynamiczną wymianę oleju w samochodach z automatem.
Dynamiczna wymiana oleju jest procesem dużo bardziej efektywnym, ponieważ pozwala na wymianę całego oleju, znajdującego się w układzie. Dla porównania powiemy, że w przypadku tradycyjnej metody, podczas wymiany dochodzi do zmieszania się nowego oleju ze starym, który zalega w przewodach, chłodnicy, sterowniku i konwerterze.
Pomimo sprzecznych opinii, co do zasadności wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów, my potwierdzamy tę, która odnosi się do konieczności wymiany. Dlaczego? A no dlatego, że skrzynia biegów, zaraz po silniku, jest najistotniejszym elementem w całym samochodzie. To właśnie skrzynia, przenosi na koła wygenerowaną przez silnik moc, a ponieważ wówczas pomiędzy elementami dochodzi do ogromnych obciążeń, to jakość znajdującego się w środku oleju jest niesamowicie ważna.
Olej, który znajduje się w automatycznej skrzyni, musi pracować w bardzo ciężkich warunkach. Odpowiada nie tylko za smarowanie mechanizmów, ale również odprowadza ciepło i chłodzi skrzynię. Intensywność z jaką musi pracować olej sprawia, że traci on swoje własności, przez co pogarsza się praca skrzyni biegów. Niestety, zlekceważenie występujących objawów, może doprowadzić do bardzo poważnej i kosztownej awarii.
Stosując metodę dynamicznej wymiany, jesteśmy w stanie wypłukać ze skrzyni biegów cały stary płyn wraz ze znajdującym się tam osadem, a następnie uzupełnić powstały brak olejem, wskazanym przez producenta. Przy odpowiedniej sposobności wymieniamy również filtr. Co zyskujemy dzięki takiej wymianie? Przede wszystkim natychmiastowy efekt, który objawia się odczuwalnym wzrostem płynności działania i komfortem przełączania. Praca skrzyni odbywa się naturalnie, bez niebezpiecznych szarpnięć czy opóźnień.
Efekt dynamicznej wymiany sprawdza się wyłącznie w tych skrzyniach, które nie zostały w żaden sposób uszkodzone.
Owszem, w samochodach niektórych marek typu BMW czy Mercedes widnieje informacja, że znajdujący się w skrzyni olej jest typu Lifetime. Takie oznaczenie należy interpretować jako „życie” podzespołu, ale nie całego samochodu. Kiedy nastąpi przekroczenie wartości granicznej- zazwyczaj jest to 200 000 km- według producenta samochodu należy zregenerować lub wymienić skrzynię biegów.
Inaczej jest w przypadku skrzyń ZF, w przypadku których producent zaleca wymianę oleju nie rzadziej niż 60 000 km. Skąd ta różnica? Odpowiedzią jest pytanie: co producentowi samochodu bardziej opłaca się wymieniać: całą skrzynię czy olej? Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt - dla producenta samochodu najważniejszy jest "pierwszy klient", ten który kupuje nowy samochód. Obecnie, wyjątkowe są sytuacje, by pierwszy właściciel użytkował samochód więcej niż 200 000 km. Takiemu klientowi trzeba zapewnić stosunkowo niskie koszty eksploatacji nawet ryzykując przedwczesne zużycie podzespołów (stąd wydłużanie m.in. interwałów przeglądowych do 30 i więcej tysięcy kilometrów). Do 200 000 km nic poważnego nie powinno się wydarzyć, a potem niech martwi się kolejny właściciel. Ten pierwszy, nieświadomy dalszych konsekwencji z pewnością wróci po kolejne, „niezawodne” auto.
Warto wiedzieć!
Światowa marka Mercedes- Benz wycofuje się z polityki niewymiennych środków smarnych, tym samym zalecając wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów nie rzadziej niż co 60 000km. Wpływ na taką decyzję miały liczne skargi klientów, które dotyczyły szarpania występującego w skrzyni.
Jedną z przyczyn może być awaria skrzyni, która zbiegła się wraz z wymianą oleju. Taka sytuacja występuje rzadko, ale jednak nie jest niemożliwa.
Drugą przyczyną mogło być zastosowanie metody „statycznej”, czyli wprowadzenie do układu nawet niewielkiej (3-4 litry) ilości nowego oleju o silnych właściwościach myjących. Takie rozwiązanie spowodowało oderwanie nagromadzonych w kanałach skrzyni biegów zanieczyszczeń (cząstek stałych) i ich przetransportowanie w okolice układu sterowania. W związku z tym doszło do blokowania elektrozaworów i stąd efekt szarpania, niewłaściwej pracy. Jedynym rozwiązaniem jest dokładne płukanie skrzyni biegów specjalnymi środkami, usunięcie całego starego oleju i zastąpienie go świeżym (czyli pełny proces dynamicznej wymiany).
Dzięki posiadaniu nowoczesnego sprzętu, oferujemy możliwość wymiany oleju w większości samochodach dostępnych na rynku, w tym w skrzyniach CVT, DSG, Multitronic i inne.